Bebeğimi emzirmeli miyim? Bebek nasıl emzirilir?

Bebeğimi emzirmeli miyim? Bebek nasıl emzirilir?

Kesinlikle. Anne sütü bebeğiniz mucizevi bir besindir.  Bebeğinizin yaşamının ilk 6 ayı boyunca ihtiyaç duyduğu tüm besinleri içeren bir mamadır. Ayrıca bebeğinizi enfeksiyon ve hastalıklara karşı güçlendirir ve beyin gelişimini destekler. Anne sütünün bileşimi, bebeğinizin neye ihtiyacı olduğuna bağlı olarak değişir.

Bu değişim gün içinde olabilir, bebeğiniz erken doğumsa veya hasta ise değişir ve bebeğiniz büyüdükçe değişir. Emzirmek beslenmeden daha fazlasını sağlar. Bebeğiniz, anne sütünüzden güçlü ve sağlık verici mikrop infüzyonu alır. Bebeğinizin bağırsağını, sinir sistemini ve hormonal dengeyi destekleyen büyüme hormonları dahil, bebeğinizin sağlığı ve gelişiminde önemli bir rol oynayan birçok bileşik içerir.

Emzirme, bebeğinizi aşağıdaki hastalıklardan korumaya yardımcı olur:

 • Egzama, astım ve alerji
 • Gastro ve ishal
 • Kulak enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve solunum yolu enfeksiyonları
 • Juvenil diyabet
 • Obezite
 • Ani bebek ölümü sendromu (SIDS).

Emzirmek anneler için iyi midir?

Emzirmenin anneler için hem duygusal hem de fiziksel faydaları vardır. Emzirme, bebeğiniz için yalnızca sizin yapabileceğiniz bir şey ve emzirmek size iyi hissettirecek. Bebeğinizi beslerken, vücudunuz size huzurlu ve rahat bir his veren prolaktin gibi iyi hissettiren hormonlar salgılar ve bebeğinizle güçlü bir bağ kurmanızı sağlayan aşk hormonu oksitosini salgılar.

Oksitosin ayrıca rahminizin normal boyutuna küçülmesine yardımcı olur ve doğum sonrası kanamayı azaltabilir. Emzirmek meme kanseri, yumurtalık kanseri ve kemik erimesi riskinizi azaltabilir. Ayrıca günde fazladan 500 kalori  yakmanıza yardımcı olabilir. Tüm bunlara ek olarak, emzirme:

 • Ücretsiz
 • Taşınabilir – nereye giderseniz gidin sütünüz de sizinle gelir
 • Kullanışlı – süt satın alıp hazırlamaya veya biberonları temizlemeye gerek yok
 • Çevre dostudur – plastik şişeye gerek yoktur.

Emzirmeye nasıl başlarım?

Bebeğiniz doğmadan önce hazırlıklı olmak için emzirmenin nasıl işlediğini öğrenmek yerinde bir karardır. Bebeğiniz muhtemelen doğumdan hemen sonra göğsünüze yatırılacaktır. Bunun nedeni, ilk bir saat içinde emzirmenin, ilk süt olan kolostrumun koruyucu etkileri sayesinde yeni doğan ölümlerini% 22 oranında azaltabilmesidir. Ebeniz veya emzirme danışmanınız emzirmeyi öğrenmenize yardımcı olmalı, bebeğinizin nasıl emeceğini göstermeli ve bunları öğretirken sizi cesaretlendirmelidir.

İçgüdüsel olarak emzirmeyi bilmemiz gerekmez mi?

Emzirme sonradan öğrenilen bir beceridir. Her emzirmede siz ve bebeğiniz birlikte emzirmeyi öğreniyorsunuz. Emzirme esnasında bebeğinizi nasıl tutacağınızı ve bebeğinize doğru şekilde emmesine nasıl yardımcı olacağınızı öğreniyorsunuz.

Ne kadar süreyle emzirmeliyim?

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, bebeklerin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesini ve ilk 2 yıl veya daha uzun süre katı yiyeceklerle birlikte anne sütü almaya devam etmeleri tavsiye edilir.

Bebeğim ne sıklıkla beslenmeli?

Bu, bebeğinizin yaşına bağlıdır. Yeni doğmuş bebeğinizin, her beslemede yalnızca az miktarda süt tutabilen küçük bir karnı vardır. Bu, ilk başta, genellikle 1-3 saatte bir sık ​​sık beslenmeniz gerektiği anlamına gelir. Açlık belirtilerini öğrenecek ve onlara cevap vereceksiniz.

Bu sık emzirmeler aynı zamanda süt tedariğinizi sağlamaya da yardımcı olur. Bebeğiniz birkaç aylık olduğunda, genellikle emzirmeler arasında 4 saate kadar boşluklarla daha düzenli bir ritme yerleşirler. Normalden hızlı büyümeleri veya hastalanmaları, kısa bir süre için daha sık beslenmelerine neden olabilir.

Bebeğimin yeterince süt emdiğini nasıl anlayabilirim?

Emziren birçok anne bu konuda endişelenir. Bebek formülüyle beslenen bir bebeğin ne kadar süt aldığını ölçmek kolaydır ancak bebeğinizin ne kadar anne sütü aldığını bilmek daha zordur.

Bebeğin yeterince süt emdiğini kontrol etmenin ipuçları

 • 24 saat içinde 5-6 bebek bezini soluk idrarla iyice ıslatın ve güçlü kokuyor mu kontrol edin
 • İlk haftalarda her gün 3 yumuşak kaka (bebeğiniz büyüdükçe daha seyrekleşecek)
 • Güvenilir kilo alımı ve büyüyen baş çevresi (Doktorunuz veya Anne ve Çocuk Sağlığı Hemşireniz bunu düzenli ziyaretlerinizde kontrol edecektir)
 • İyi ve mutlu görünen, uyanık ve genellikle mutlu bir bebek
 • Yavaşça cimcirdikten sonra geri dönen cilt

Diğer aile üyeleri nasıl yardımcı olabilir?

Babalar, büyükanne ve büyükbabalar, bebek bakıcıları ve yaşlı kuzenlerin tümü biberonla beslenen bir bebeği beslemeye yardımcı olabilir, ancak anne sütüyle beslenen bebekler annelerine güvenirler. Bu birçok yönden iyidir  mesela en azından sizi düzenli olarak durmaya ve dinlenmeye zorlar.

Başkalarının size yardımcı olmak için yapabileceği pek çok şey var, bunlara şunlar dahildir:

 • Sizi cesaretlendirmek ve annelik ve emzirme konusunda güveninizi artırmak
 • Beslendikten sonra bebeğin gazını çıkartma
 • Bebeğinizi gece emzirdikten sonra bebeği yatırma, böylece uykuya geri dönebilirsiniz
 • Bebeğe banyo yaptırmak veya kucakta taşımak gibi bebekle bağ kurabileceğiniz diğer görevleri yapmak.

Emzirmek iyi sonuç vermiyorsa ne yapabilirim?

Emzirmenin birçok anne ve bebek için pek çok faydası vardır. Ama her anne için farklıdır. Öyleyse, kendinize karşı nazik olun. Bazen emzirmek için elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz ve bu işe yaramaz, bu da ruhsal ve duygusal sağlığınızı etkileyebilir. En önemli şey bebeğinizle olan ilişkinizdir. Emzirmek için mücadele ediyorsanız, bir emzirme danışmanından veya aile doktorunuzda yardım isteyin.

Denediyseniz ve işe yaramıyorsa, mama ile beslenmenin de sayısız bebeğe fayda sağladığını ve sizin de göz önünde bulundurmanız gereken bir seçenek olabileceğini unutmayın. Kendi sütünüzle değil mama ile beslediğiniz için üzüntü hissetmeniz normaldir ve sizi ve bebeğinizi üzmekten başka bir şeye yaramaz. Sevdiğiniz  insanlarla bunun  hakkında çekinmeden konuşun. Ve anne sütü veya formül mamayla besleseniz de hala iyi bir anne olduğunuzu unutmayın.

Kaynak: https://www.peregianfamilymedical.com.au/news-blog/2020/3/12/breastfeeding-questions-answered

Share

You Might Also Like