Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir? 11 Adımda Bebek Bezi Değiştirme

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir?

Daha önce bir bebeğin bezini hiç değiştirmediyseniz, bebek bezi değiştirmek çok zor görünebilir. Emin olun, birkaç kez yaptıktan sonra sanki hep bez değiştirmişsiniz gibi gelecektir. Ve eğer yeni ebeveynseniz, bebeğiniz size bol bol pratik şansı tanıyacaktır. Bebekler tipik olarak günde 8-10 bebek bezi harcarlar ve bir çocuk tuvalet eğitimi alana kadar 3.500’den fazla bebek bezi gider.

Neye ihtiyacınız var?

Başlamadan önce ihtiyacınız olan (veya ihtiyaç duyabileceğiniz) her şeye sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Bez veya tek kullanımlık çocuk bezinin doğru boyutta olduğundan emin olun. Gerekirse bebek bezi kremi veya merhemi hazır bulundurun. Bebeğinizin normalden fazla tuvaletini yaptığı zamanlarda, bebeğiniz için bir takım kıyafetlerin ve elinizde tek kullanımlık bir çantanın olması yararlıdır. Ayrıca mendile ve bebeğinizin bezini değiştirecek bir yere ihtiyacınız olacak.

Pek çok ebeveyn bez bölgesini temizlemek için ıslak mendil kullanır, ancak yeni doğmuş bir bebeğin cildi hassastır ve pediatristler yaşamın ilk haftalarında ılık su ve bir bez veya pamuk kullanılmasını önerir (yalnızca suyla önceden nemlendirilmiş olarak satılan mendiller başka bir seçenektir).

Geleneksel bebek bezleri, özellikle alkol içerenler, çocuklar yaklaşık 2 aylık olana kadar kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Birçok ebeveyn yerde, yatakta, kanepede alt değiştirme masası veya alt değiştirme yastığı kullanır. Alt değiştirme masası kullanıyorsanız, güvenlik kayışlarını kullanmanız ve tablaya sabitlemek için pedin talimatlarını takip etmeniz önerilir. Yeni doğmuş bir bebek fazla hareket etmeyecek olsa da, 4 aylık olduğunda bebeğiniz nasıl yuvarlanacağını öğrenmiş olur. Başlangıçtan itibaren bebeğinizin güvenliği sağlamak, bebeğin hareket halindeyken nasıl bez değiştireceğinize alışkanlık kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Adım Adım  Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir:

Bu talimatlar, tek kullanımlık çocuk bezlerini değiştirmek içindir. Bez çocuk bezi kullanmayı seçerseniz, temel adımları aynıdır. Bebeğinizin yaşı ne olursa olsun, onu bir an bile yüksek bir yüzeyde gözetimsiz bırakmayın.

 1. Ellerinizi yıkayın. Malzemelerinizi toplayın. İhtiyacınız olan her şeyin elinizin altında olduğundan emin olun.
 2. Bebeğinizi yere yatırın. Bebeğinizi sırtüstü yatırın.
 3. Bebek bezi tırnaklarını gevşetin. Ayak bileklerini nazikçe kavrayıp kaldırarak çocuğunuzun altını alt bezinden kaldırın. Çok fazla kaka varsa, bebek bezinin üst yarısını bebek bezinin alt yarısına doğru nazikçe süpürmek için kullanabilirsiniz.
 4. Bebek bezini kaydırın. Yakına, ancak bebeğin ulaşamayacağı bir yere yerleştirin.
 5. Bebeği temizleyin. Bir kızı silerken, enfeksiyonu önlemek için daima önden arkaya gidin. Bebekte kızarıklık olmaması için bölgeyi iyice temizleyin.
 6. Çöpü bir kenara koyun. Kullanılmış tek kullanımlık temizlik malzemelerini kirli bebek bezinin üzerine yerleştirin.
 7. Bebeğinizin alt kısmına temiz bir bez yerleştirin. Çıkıntıların, çocuğunuzun alt tarafında bulunan tarafta olduğundan emin olun. Günümüzde çocuk bezlerinin çoğunda, bezin ön tarafını gösteren renkli işaretler veya karakterler vardır.
 8. Merhem veya krem ​​sürün. Bebek bezini kapatmadan önce doktorunuzun döküntüler için önerdiği herhangi bir ürünü kullanın. Yeni bebek bezini bebeğinizin altına yerleştirdikten sonra bu adımı yapmak, değişen yüzeydeki merhemleri temizlemek zorunda kalmanızı önlemeye yardımcı olur ki bu bazen zor olabilir.
 9. Yeni bebek bezini kapatın. Ön kısmı karnının üzerinden yukarı doğru çekin ve tırnakları sabitleme yüzeyine doğru çekerek açın. Özel olarak kesilmiş yeni doğmuş bebek bezleri kullanmıyorsanız, göbek kütüğünün düşene kadar tahriş olmasını önlemek için altını katladığınızdan emin olun.
 10. Kullanılmış bebek bezini yuvarlayın. Tırnakları etrafına tamamen sarın. Bebek bezini bir çantaya, bebek bezi çöp kutusuna veya çöp tenekesine koyun.
 11. Kendinizin ve bebeğinizin ellerini yıkayın. Değişen yüzeyi temizleyin. Bu adım, mikrop kapmayı önlemeye yardımcı olduğundan, özellikle bebeğiniz için önemlidir.

Bebek Bezi Değiştirme İpuçları

Siz ve bebeğiniz yakında bir düzene gireceksiniz, ancak bu ipuçları düzene girerken size yardımcı olabilir:

 • Yemek servis alanlarından kaçının. Yiyeceklerin hazırlandığı veya yenildiği yerde asla kirli bebek bezini değiştirmeyin veya bırakmayın.
 • Bebek bezindeki olası deşarj veya ürat kristallerinin farkında olun. Kız bebeklerin akıntısı olabilir. Urate kristalleri bazen emzirmeden kaynaklanır, ancak aynı zamanda aşırı sıvı kaybı belirtisi de olabilir.
 • Çocuk doktorunuzla iletişime geçin. Bebeğinizin birkaç gün süren bir kızarıklığı varsa veya çok ağrı çekiyor gibi görünüyorsa ve cildi kırmızı ve ham bir görünüme sahipse hemen arayın.
 • Bebek bezini çok sıkı yapmayın. Sızıntılardan kaçınmak istersiniz, ancak çok sıkı bir bebek bezi bebeğinizin midesine baskı uygulayarak tükürme olasılığını artırabilir. Bu özellikle beslemeden sonra geçerlidir.
 • Doktorunuzun talimatlarını izleyin. Sünnet ve göbek kordonu için özen gösterin. Bir elinizi bebeğinizin üzerinde tutun. Bu, siz uzağa bakarken veya temiz bir bebek bezi ararken bebeğinizin güvende kalmasına yardımcı olur.
Share